V edycja konkursu „Przyjazna Wieś” 2013
Organizatorem Konkursu jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wykonujący zadania w zakresie funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem konkursu jest wybranie najlepszego projektu wspierającego rozbudowę infrastruktury na terenach wiejskich, współfinansowanego z funduszy europejskich.
W tegorocznej edycji konkurs realizowany był w podziale na dwie kategorie: infrastrukturę techniczną i infrastrukturę społeczną oraz w dwóch etapach:
I - regionalnym i II - ogólnopolskim. Do udziału w konkursie zaproszone były wszystkie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie w Polsce, które realizowały inwestycje przyczyniające się do rozwoju społecznego i gospodarczego polskiej wsi. Warunkiem udziału w konkursie było zakończenie projektu (tj. zatwierdzenie sprawozdania końcowego) przed upływem terminu składania formularzy zgłoszeniowych do I etapu konkursu. Terminy etapu regionalnego ustalono odrębnie dla każdego województwa.
W etapach regionalnych projekty oceniane były przez kapitułę powoływaną przez Marszałków Województw.
W jej skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, podmioty współpracujące z KSOW oraz eksperci niezależni, powołani przez Marszałków lub Zarząd poszczególnych województw. Przy ocenie projektów w kategorii „Infrastruktura techniczna” brano pod uwagę następujące kryteria:
- pomysłowość, modelowość (wzorcowość) i innowacyjność wynikającą z zastosowanych przy realizacji technik,
- funkcjonalność i poziom wykorzystania po zakończeniu realizacji projektu,
- użyteczność, dostępność dla osób niepełnosprawnych,
- zastosowanie zasad partycypacyjnych na etapie przygotowania projektu oraz partnerstwo przy realizacji,
- zasięg (obszar realizacji) projektu,
- wpływ na rozwój gospodarczy regionu, w tym tworzenie nowych miejsc pracy,
- wpływ na politykę horyzontalną regionu, w szczególności w zakresie rozwoju obszarów wiejskich oraz ochrony środowiska.
Przy ocenie projektów w kategorii „Infrastruktura społeczna” brano pod uwagę następujące kryteria:
- wykonanie projektu na rzecz rozwoju społeczności lokalnej,
- innowacyjność zastosowanych rozwiązań,
- wpływ projektu na rozwijanie zdolności społecznych (efektywne przystosowanie się do środowiska społecznego),
- nawiązanie partnerstwa z podmiotami i aktywnymi członkami społeczności lokalnej,
- wpływ projektu na poziom partycypacji społecznej,
- przygotowanie projektu wg. zasad empowermentu.
Kapituła na poziomie regionalnym wybiera po 3 projekty w każdej kategorii. Projekty, które zwyciężą w swojej kategorii zgłaszane są do etapu ogólnopolskiego,
Przeprowadzanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, do której przesyłane są projekty, które zajęły I miejsca na poziomie regionalnym w swoich kategoriach w każdym z województw. Projekty oceniane są przez Centralną Komisję Konkursową składającą się z przedstawicieli Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podmiotów współpracujących z KSOW powołanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W etapie ogólnopolskim komisja konkursowa dokonuje wyboru projektów według tych samych kryteriów oceny. Wybierane są po 3 projekty w każdej kategorii. Laureaci I, II i III miejsca otrzymują statuetki lub puchary. W V edycji konkursu laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i witraże, które wręczył Pan Przemysław Litwiniuk dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA.
Laureatami V edycji konkursu w kategorii
- Infrastruktura techniczna zostali:
Miejsce 1 – Powiat Przasnyski „Poprawa infrastruktury technicznej terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej”, woj. mazowieckie.
Miejsce 2 – Gmina Płaska „Rozbudowa infrastruktury turystycznej w strefie kanału augustowskiego na terenie gminy Płaska”, woj. podlaskie.
Miejsce 3 – Gmina Janów Podlaski „Rozbudowa i przebudowa gminnego targowiska w Janowie Podlaskim”, woj. lubelskie.
- Infrastruktura społeczna zostali:
Miejsce 1 – Gmina Borek Wielkopolski „Moja miejscowość na portalu internetowym - Internetowe Kroniki Wsi (przygotowanie systemu informatycznego i szkolenie dla mieszkańców terenów wiejskich)”, woj. wielkopolskie.
Miejsce 2 – Gmina Rudniki „Przebudowa budynku biblioteki w Rudnikach wraz z jego częściową adaptacją na Galerię Osobliwości Przyrodniczych i Punkt Informacji Turystycznej”, woj. opolskie.
Miejsce 3 – Gmina Bełżyce „Szkoła na miarę XXI wieku - kompleksowa modernizacja Szkoły Podstawowej w Babinie gm. Bełżyce”, woj. Lubelskie.
Wręczenie nagród laureatom odbyło się pod czas Konferencji nt. „Wsparcie rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich w nowym okresie programowania UE na lata 2014-2020” zorganizowanej przez Fundacje Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA w dniu 13.12.2013r. w Warszawie.
Przemysław Lecyk
CDR O/Poznań