LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

V edycja konkursu „Przyjazna Wieś” 2013

Organizatorem Konkursu jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wykonujący zadania w zakresie funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem konkursu jest wybranie najlepszego projektu wspierającego rozbudowę infrastruktury na terenach wiejskich, współfinansowanego z funduszy europejskich.

 

W tegorocznej edycji konkurs realizowany był w podziale na dwie kategorie: infrastrukturę techniczną i infrastrukturę społeczną oraz w dwóch etapach:
I - regionalnym i II - ogólnopolskim. Do udziału w  konkursie zaproszone były wszystkie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie w Polsce, które realizowały inwestycje przyczyniające się do rozwoju społecznego i gospodarczego polskiej wsi. Warunkiem udziału w konkursie było zakończenie projektu (tj. zatwierdzenie sprawozdania końcowego) przed upływem terminu składania formularzy zgłoszeniowych do I etapu konkursu. Terminy etapu regionalnego  ustalono odrębnie dla każdego województwa.

 

W etapach regionalnych projekty oceniane były przez kapitułę powoływaną przez Marszałków Województw.
W jej skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, podmioty współpracujące z KSOW oraz eksperci niezależni, powołani przez Marszałków lub Zarząd poszczególnych województw. Przy ocenie projektów w kategorii „Infrastruktura techniczna”  brano  pod uwagę następujące  kryteria:

 

  1. pomysłowość, modelowość (wzorcowość) i innowacyjność wynikającą z zastosowanych przy realizacji technik,
  2. funkcjonalność i poziom wykorzystania po zakończeniu realizacji projektu,
  3. użyteczność, dostępność dla osób niepełnosprawnych,
  4. zastosowanie zasad partycypacyjnych na etapie przygotowania projektu oraz partnerstwo przy realizacji,
  5. zasięg (obszar realizacji) projektu,
  6. wpływ na rozwój gospodarczy regionu, w tym tworzenie nowych miejsc pracy,
  7. wpływ na politykę horyzontalną regionu, w szczególności w zakresie rozwoju obszarów wiejskich oraz ochrony środowiska.

 

Przy ocenie projektów w kategorii „Infrastruktura społeczna” brano pod uwagę następujące  kryteria:

 

  1. wykonanie projektu na rzecz rozwoju społeczności lokalnej,
  2. innowacyjność zastosowanych rozwiązań,
  3. wpływ projektu na rozwijanie zdolności społecznych (efektywne przystosowanie się do środowiska społecznego),
  4. nawiązanie partnerstwa z podmiotami i aktywnymi członkami społeczności lokalnej,
  5. wpływ projektu na poziom partycypacji społecznej,
  6. przygotowanie projektu wg. zasad empowermentu.

 

Kapituła na poziomie regionalnym wybiera po 3 projekty w każdej kategorii. Projekty, które zwyciężą w swojej kategorii zgłaszane są do etapu ogólnopolskiego,

Przeprowadzanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, do której przesyłane są projekty, które zajęły I miejsca na poziomie regionalnym w swoich kategoriach w każdym z województw. Projekty oceniane są przez Centralną Komisję Konkursową składającą się z przedstawicieli Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podmiotów współpracujących z KSOW powołanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W etapie ogólnopolskim komisja konkursowa dokonuje wyboru projektów według tych samych kryteriów oceny. Wybierane są po 3 projekty w każdej kategorii. Laureaci I, II i III miejsca otrzymują statuetki lub puchary. W V edycji konkursu laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i witraże, które wręczył Pan Przemysław Litwiniuk dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA.

 

Laureatami  V edycji konkursu w kategorii


- Infrastruktura techniczna zostali:

 

Miejsce 1 – Powiat Przasnyski „Poprawa infrastruktury technicznej terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej”, woj. mazowieckie.

Miejsce 2 – Gmina Płaska „Rozbudowa infrastruktury turystycznej w strefie kanału augustowskiego na terenie gminy Płaska”, woj. podlaskie.

Miejsce 3 – Gmina Janów Podlaski „Rozbudowa i przebudowa gminnego targowiska w Janowie Podlaskim”, woj. lubelskie.

 

- Infrastruktura społeczna zostali:

 

Miejsce 1 – Gmina Borek Wielkopolski „Moja miejscowość na portalu internetowym - Internetowe Kroniki Wsi (przygotowanie systemu informatycznego i szkolenie dla mieszkańców terenów wiejskich)”, woj. wielkopolskie.

Miejsce 2 – Gmina Rudniki „Przebudowa budynku biblioteki w Rudnikach wraz z jego częściową adaptacją na Galerię Osobliwości Przyrodniczych i Punkt Informacji Turystycznej”, woj. opolskie.

Miejsce 3 – Gmina Bełżyce „Szkoła na miarę XXI wieku - kompleksowa modernizacja Szkoły Podstawowej w Babinie gm. Bełżyce”, woj. Lubelskie.

 

Wręczenie nagród laureatom odbyło się pod czas Konferencji  nt. „Wsparcie rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich w nowym okresie programowania UE na lata 2014-2020” zorganizowanej przez Fundacje Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA w dniu 13.12.2013r. w Warszawie.

 

Przemysław Lecyk

CDR O/Poznań

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl